Ukrainos informacijos šaltiniai

Wikipedia EN: 2022 m. Rusijos įsiveržimas į Ukrainą

Wikipedia Map: 2022 Russian Invasion of Ukraine

Daugiausia naujienų ir straipsnių yra Ukrainios Interneto svetainių ukrainietiškose versijose. Rusiškose ir angliškose versijose mažiau. Jeigu nežinote ukrainiečių kalbos, informatyviau yra atsidaryti ukrainietišką svetainės versiją ir išsiversti į norimą kalbą su naršyklėje (Chrome, Edge) integruota vertimo funkcija.


Ukrainos TV kanalai - Wikipedia


United24 was launched by the President of Ukraine Volodymyr Zelenskyy as the main venue for collecting charitable donations in support of Ukraine. Funds will be transferred to the official accounts of the National Bank of Ukraine and allocated by assigned ministries to cover the most pressing needs.

Demokratija

Ukrainos ir Rusijos konfliktas

( Ukraine - Kyivan Rus / Ukraïna - Київська Русь ) vs ( Russia - Moscovia / Россия - Московия )

( Ukraine - Kyivan Rus / Ukraïna - Київська Русь ) vs ( Russia - Moscovia / Россия - Московия )

SVGPDFPNG


Kodėl Rusija užpuolė Ukrainą?

Po Antrojo pasaulinio karo Vakarai susitarė, kad, norint ateityje išvengti karų, negalima keisti valstybių sienų be abipusio šalių draugiško susitarimo, nepriklausomai nuo teritorijos nacionalinės sudėties ar istorinės priklausomybės kuriai nors šaliai praeityje. Rusija nutarė to nesilaikyti ir plėsti savo teritorijas, kaip ir anksčiau. Kaip kažkas pastebėjo: „Kad taptų tokia didele, Rusijai teko dažnai ir daug nuo visų gintis.“

Putinas: „Rusijos sienos niekur nesibaigia.“ (2016-11-24)
Ukraina: „Rusijos sienos baigiasi ten, kur ji gauna į dantis.“

Ukraina yra didelė šalis su ~41 milijonu gyventojų, kurios piliečiai laisvai kalba rusiškai. Korupcija Ukrainoje draugiškai užsiėmė ne tik Ukrainos, bet ir Rusijos politikai su oligarchais nuo pat TSRS žlugimo. Netekę kantrybės ukrainiečiai ne kartą kovojo su savo korumpuota valdžia, reikalavo daugiau teisių, demokratijos. Per paskutinį sukilimą jie pašalino iš valdžios Putino statytinį Viktorą Janukovyčių, kuris atsisakė per savo rinkimų kampaniją žmonėms žadėto kurso į ES (2013-11-29 d. Viktoras Janukovyčius atsisakė pasirašyti asociacijos ir laisvos prekybos su Europos Sąjunga sutartį, ko pasekoje įvyko EuroMaidano sukilimas). Tai tapo rimta problema ir grėsme paties Putino valdžiai ir su Rusija susijusioms korupcinėms schemoms Ukrainoje. Diktatūros negali efektyviai konkuruoti su demokratijomis progrese, kadangi valdančių atrankoje lojalumas dažnai turi prioritetą prieš profesinius sugebėjimus. Politikoje ir versle taip pat dažnai laimima ne tampant geriausiu, bet sunaikinant geresnius už save. Rusijos valdžiai, norint išsilaikyti, tenka naudoti tą pačią taktiką prieš savo gyventojus, kaip tai daroma Šiaurės Korėjoje ir Kinijoje. Visa propaganda teigia, kad Rusija yra geriausia ir moraliausia šalis pasaulyje, o gyvenimas kitose šalyse ir Vakaruose yra baisus ir amoralus. Kad visi Rusiją puola ir liaudis privalo susitelkti aplink lyderį. Putino diktatūra negali leisti klestėti didelei, rusiškai laisvai kalbančiai kaimyninei šaliai, kurioje žmonės gyvena ne tik geriau, laisviau ir sėkmingiau, bet ir nuverčia savo korumpuotus politikus. Žmonės Rusijoje neturi to matyti ir semtis panašių idėjų. Ukrainiečiai, laisvai kalbėdami rusiškai, turi galimybę masiškai skleisti Rusijos teritorijoje kitokią nuomonę ir efektyviai nuginkluoti Rusijos propagandą bei melą. Nors ir demokratiška, bet būdama atsilikusi Ukraina nekėlė Rusijai grėsmes - ji buvo „pavyzdžiu“, kodėl „demokratija yra blogai“. Situacija Putino diktatūrai ėmė blogėti, kai Ukraina, su ES parama, ėmė kovoti su korupcija ir pradėjo augti ekonomiškai. Kai, pvz., minimalus atlyginimas Ukrainoje tapo didesnis, nei Rusijoje. Daugybė Rusijos televizijos melų ėmė susidurti su problemomis. Rusai ėmė uždavinėti klausimus savo valdžiai. Kad pakišti Ukrainą po savo batu ir užsičiaupti, Putinas turėjo nedaug laiko... iki to momento kol Ukraina sustiprės arba taps ES, NATO nare. Rusija per silpna, kad tai padarytų vėliau. Rusija nebijo JAV, ES ir NATO užpuolimo – tiems nėra jokios naudos pulti Rusijos teritoriją ir jų gyventojai kalba daugumai rusų nesuprantamomis kalbomis. O va Ukraina, kaip sėkminga demokratija, kelia kur kas didesnę grėsmę Putino diktatūrai ir propagandai. Jeigu Rusijai pavyks užgrobti Ukrainą, kas mažai tikėtina, Rusija pasistengs padaryti Ukrainą Vakarų priešu. Vakarams tada teks kovoti jau ne su ~143 milijonais, bet su ~184 milijonais gyventojų Rytuose. Ir Ukraina tai nesibaigs. Rusijos sustabdymas sumažins ir Kinijos norą užgrobti Taivaną.


Kuo ukrainiečiai skiriasi nuo rusų?

2014 metais Ukrainoje ir Rusijoje buvo atlikta apklausa parodžiusi, kuo (demokratinė) Ukraina skiriasi nuo (autoritarinės) Rusijos. Apklausos metu žmonėms buvo užduotas klausimas: „Kas, pagal konstituciją, yra suvereniteto nešėjas ir valdžios šaltinis jūsų šalyje?“

Ukrainiečiai atsakė:

57% - Tauta
26% - Prezidentas

Rusai atsakė:

55% - Prezidentas
23% - Tauta

Ukrainos ir Rusijos konstitucijos nurodo, kad suvereniteto nešėjas ir vienintelis valdžios šaltinis yra tauta. Informacijos šaltiniai: Андрей Илларионов, Фонд "Демократические инициативы" им. И.Кучерива, ВЦИОМ.


Kodėl dauguma paprastų ukrainiečių užsinorėjo į Vakarų Europą ir ES?

2013-2014 metų apklausos parodė, kad Viktoro Janukovičiaus vadovaujama pro-rusiška Ukrainos valdžia nori glaudesnės Ukrainos integracijos su Rusija, tačiau Ukrainos paprastų žmonių dauguma (ypatingai jaunimas) labiau nori matyti Ukrainą Vakarų Europos šalių kultūrinėje bendrijoje.

Kodėl taip įvyko? Tam nereikia kurti sudėtingų sąmokslo teorijų apie klastingą JAV įtaką. Po komunistinio bloko / TSRS žlugimo, Ukrainos kaimynė Lenkija (kartu su Baltijos valstybėmis) iš karto pasuko vakarų kryptimi, atliko vakarietiškas reformas ir įstojo į ES. Ukraina gi taip ir liko Rusijos įtakoje ir orientavosi į rytus. To rezultatas po poros dešimtmečių... vidutinis atlyginimas ~2014 metais (wikipedia):

ES - Ukrainos „vakarų“ kaimynai NVS - Ukrainos „rytų“ kaimynai
Lenkija - ES nuo 2004 - €750 Rusija - NVS nuo 1991 - €380
Slovakija - ES nuo 2004 - €647 Baltarusija - NVS nuo 1991 - €317
Vengrija - ES nuo 2004 - €543 Moldavija - NVS nuo 1994 - €174
Rumunija - ES nuo 2007 - €423 Ukraina - NVS nuo 1991 ... 2014 - €115

Kai paprasti ukrainiečiai pradėjo lyginti, kaip vakaruose (ES) gyvena jų kaimynai lenkai, slovakai, vengrai... ir rytuose (NVS) rusai, baltarusiai ir jie patys, korumpuotos ir autoritarinės Rusijos įtakoje... čia tik rusams gal niekaip nedaeina, kad daugumos Ukrainos žmonių noras eiti Lenkijos keliu į vakarus (ES) yra racionalus pačių Ukrainos žmonių pasirinkimas, lemtas noro gyventi geriau, o ne JAV propagandos pasekmė.

Dauguma Ukrainos piliečių palaiko prisijungimą prie ES, o ne prie Rusijos (2013):
http://ratinggroup.com.ua/ru/products/politic/data/entry/14073/

53% palaiko Ukrainos prisijungimą prie Europos Sąjungos
35% nepalaiko tokios idėjos
12% neapsisprendę

38% palaiko vieningos valstybės į kurią įeitų Ukraina, Rusija ir Baltarusija sukūrimą
50% nepalaiko tokios idėjos
12% neapsisprendę

47% mano, kad naudingiau pasirašyti laisvos prekybos sutartį su Europos Sąjunga
34% mano, kad naudingiau įstoti į muitų sąjungą su Rusija, Baltarusija ir Kazachstanu
19% neapsisprendę

JAUNIMAS nori ES. SENESNI žmonės nori Rusijos (2013).
https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/190112/
Scoping_Study_Final_Report_Web_En.pdf

Palaiko integracija su ES (% ir amžius):
50.8% 18-29
44.5% 30-39
37.7% 40-49
31.4% 50-59
27.7% 60+

Palaiko Muitų Sąjungą su Rusija (% ir amžius):
25.4% 18-29
30.2% 30-39
36.3% 40-49
41.3% 50-59
45.9% 60+

Dauguma Ukrainos piliečių palaiko Euro-Maidaną, o ne Anti-Maidaną (2014):
http://www.pravda.com.ua/rus/news/2014/01/21/7010495/

50% palaiko Euro-Maidaną (integracijos su ES šalinikus)
27% palaiko Anti-Maidaną (integracijos su Rusija šalininkus, valdžią).

“Revolution in Kiev, Ukraine” by Ilya Varlamov

06.12.14 Расстрел активистов Майдана на Институтской 20 февраля

Ukrainos resursai

Kas ką maitina Ukrainoje?

Luganske ir Donecke buvo labai populiarus mitas, kad Luganskas ir Doneckas maitina visą Ukrainą... ir, jeigu jie atsijungs, pradės gyventi labai prabangiai.

http://censor.net.ua/resonance/268512/zona_proedaniya_kto_kogo_kormit_v_ukraine

Революционная карта областей Украины (Ukrainos regionų revoliucinis žemėlapis)

Demokratija

Krymas, Luganskas, Doneckas, Odesa

Kaip ir kada Krymas tapo "rusišku"?

1783 Rusija okupuoja ir prijungia Krymą prie Rusijos. Prasideda prievartinis totorių išstūmimas iš tėvynės ir rusų migracija į pusiasalį (source).

1944 Rusija prievarta deportuoja visus likusius Krymo totorius į Uzbekistaną, Kazachstaną, Tadžikistaną, Mari ATSR ir kelias Rusijos TFSR sritis (source).

1948 TSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas priima dekretą (1948-05-18) dėl gyvenviečių pervadinimo Krymo regione (iš totoriškų į rusiškus). Visiškai atimtas iš totorių Krymas tampa "istorine rusų žeme", be Krymo totorių ir totoriškų pavadinimų (source).


Kodėl Krymą užgrobė sėkmingai, o Donecke ir Luganske operacija „Novorosija“ žlugo?

Почему Россия успешно аннексировала Крым, но в Донецке и Луганске операция «Новороссия» провалилась (статистика)...

English image version: All_Ukrainian_populations_census_1989_2001.png

Перепись населения 1989 и 2001 г. • Национальный состав

Автономная Республика Крым:

2001 • Русские — 59% / Украинцы — 24%
1989 • Русские — 66% / Украинцы — 27%

Луганская область:

2001 • Украинцы — 58% / Русские — 39%
1989 • Украинцы — 52% / Русские — 45%

Донецкая область:

2001 • Украинцы — 57% / Русские — 38%
1989 • Украинцы — 51% / Русские — 44%

Донецк и Луганск — не «русская» земля, а «украино-русская» земля. Украинцы не «пришли к вам (русским)» на Луганск и Донецк, а жили вместе с вами, составляя при этом БОЛЬШИНСТВО. Перед тем, как в Луганске и Донецке начинать с оружием захватывать государственные здания Украины и выкрикивать «Россия!», надо было хоть статистику переписи Луганска и Донецка посмотреть. И надо было с этим считаться, а не обманывать себя на своих-русских «референдумах», пытаясь силой украинцев затащить в «Новороссию» (Россию). Нельзя силой заставить половину населения поменять гражданство и страну без конфликта с этим населением и страной, с которой они себя идентифицирует.

Ukrainos kalbos

Percentage of native Ukrainian (1) and Russian (2) speakers by subdivision (2001 census)

Rusai tikėjosi išvaikyti demonstrantus Odesoje, kaip prieš tai Donecke...

2014-04-28 Doneckas Apie 200 pro-rusiškai nusiteikusių aktyvistų, ginkluotų beisbolo lazdomis, akmenimis ir grandinėmis užpuolė ir, pasyviai stebint policijai, išvaikė apie 1000 žmonių taikią demonstraciją už „Už vieningą Ukrainą“. Po to pro-rusiškai nusiteikę žmonės atvirai džiaugėsi savo sėkme visame Internete, kaip jėga išvaikė "banderovcus" ir kad taip reikia visada su jais elgtis, naudoti jėgą ir smurtą prieš „Chuntos“ demonstracijas.

2014-05-02 Odesa Apie 300 pro-rusiškai nusiteikusių aktyvistų, ginkluotų beisbolo lazdomis, akmenimis, grandinėmis ir šaunamaisiais ginklais užpuolė ir, pasyviai stebint policijai, pabandė išvaikyti apie 1500 žmonių taikią demonstraciją „Už vieningą Ukrainą“... tik šį kartą pro-rusiškų aktyvistų euforija savo jėga greitai baigėsi, kai jiems, nušovus kelis demonstrantus, tie šį kartą nutarė neišsibėgioti, o atsakyti jėga į jėgą. Pro-rusiški aktyvistai nubėgo slėptis į Profsąjungos rūmus, kur juos nusivijo demonstrantai ir toliau vyko susirėmimai bei žuvo žmonės.

Pirmu atveju pro-rusiškai nusiteikę asmenys atvirai ir viešai didžiavosi savo organizuoto „žygio“ sėkme. Antru atveju, kai lygiai toks pats bandymas imtis smurto atsisuko prieš pačius smurtautojus ir pareikalavo daug iš anksto neplanuotų mirčių iš abiejų pusių, pro-rusiškai nusiteikę asmenys ėmė kaltinti visus aplinkui, tik ne save. Kad save išteisinti, pradėjo netgi skleisti gandus ir sąmokslo teorijas iki tokio absurdiško lygio, kad taikią demonstraciją „Už vieningą Ukrainą“ Odesoje užpuolę žmonės buvo, neva, „Dešiniojo sektoriaus“ provokatoriai.

OM TV : Независимое расследование. Одесса 2 мая без мифов.


Russia's top lies about Ukraine

Информационная война или пост для российских друзей


Mediarnbo.org - RNBO.gov.ua - Інформаційно-аналітичний центр національної безпеки України


StopFake : News (RU).

Телеканал ICTV : АНТИЗОМБИ.

OM TV (Sergii Omelchuk) : Армия Российской Федерации в Украине.

Vice News : Selfie Soldiers : Russia Checks in to Ukraine.

Demokratija

MH17 lėktuvo numušimas

onderzoeksraad.nl • MH17 Crash ( Russian subtitles )

Video about the Dutch Safety Board’s investigation into the causes of the crash of flight MH17 on 17 July 2014 in the eastern part of Ukraine and the Board’s investigation into flying over conflict zones. The video was based on the Dutch Safety Board’s investigation reports, which were published on 13 October 2015.

Demokratija

Rusijos kanalų draudimas Lietuvoje

Nežiūrint to, kokias nesąmones jie rodo, vis tik nereikėtų jų drausti. Ne tam Lietuva išstojo iš TSRS ir įstojo į ES, kad rytų diktatūrą su cenzūra pakeistų tokia pat vakarų diktatūra su cenzūra, kad rytų demagogus su diktatoriais pakeistų vakarietiški. Lietuvos piliečiai neturėtų būti laikomi ir ugdomi mažais vaikais, kuriems keli valdžios „išrinktieji“ nurodinėtų, ką galima ir ko negalima tiems „mažiems vaikams“ žiūrėti. Demokratiška šalis, kaip Lietuva, turėtų pasižymėti tuo, kad joje žmonėms leidžiama laisvai žiūrėti visas opozicijos reiškiamas nuomones... nesvarbu, ar tai Rusijos, Šiaurės Korėjos, Sirijos ar kitų panašių šalių TV kanalai. Kaip reikėtų leisti laisvai naršyti ir po tų šalių Interneto svetaines. Vietoje oponentų nuomonės draudimų, reikėtų skatinti demokratinių šalių piliečius kultūringai išsakyti savo oponuojančią nuomonę su įrodymais ir faktais diktatorinių šalių informacinėse teritorijose, demaskuojant įvairiausią melą. Demokratija turi IŠMOKYTI žmones sugebėjimo patiems atsirinkti ir atpažinti, kur propaganda ir melas, o kur ne. Kaip ir moralė turi būti ugdoma remtis nuosavu protu, o ne svetimu kumščiu. Žmonės turi išsiugdyti IMUNITETĄ melui ir propagandai, patys su tuo susidurdami ir matydami, kaip tai pateikiama. Jeigu trūksta smegenų logiškai ir efektyviai oponuoti ir argumentuoti, o galvoje patiems sukasi mintys apie diktatorinius draudimus su cenzūra - ne tą darbą dirbate ir ne toje šalyje gyvenate. Galite dirbti jį ir toliau, bet tokiais metodais vedate šalį prie to, prieš ką galvojate, kad kovojate. Tam, kad pakeisti oponentus, reikia suprasti jų mąstymą. Tam, kad suprasti, reikia matyti, kokiomis priemonėmis ir kaip jiems nuolatos plaunamos smegenys. O iš to, kad abiejose pusėse bus vienpusiškai plaunamos smegenys, draudžiant susipažinti su oponuojančia pozicija. Šalia esančiose priešiškose valstybėse taip susiformuoja vienas kitų visiškai nesuprantantys ir nesugebantys į vienas kito situaciją įsijausti piliečiai. Finale, susidūrus gyvai, tarp jų dažniausiai kyla ne tik nesusikalbėjimas, bet prasiveržia fizinis smurtas ir prievarta. Ką reikėtų apriboti, tai galimybes užsidirbti iš sukčiavimo ir melo, kad tai būtų nenaudinga.

Demokratija